Top 15 akcionih filmova u 2023. godini

Top 15 akcionih filmova u 2023. godini

Top 15 akcionih filmova u 2023. godini (do sada): Od pojave filma i gusara ili Robina Huda tokom Zlatnog doba Hollywooda, stvaranje akcionih i avanturističkih filmova oduvijek je bilo jedno od onih žanrovskih ostvarenja koja se uvijek iznova gledaju i doživljavaju zbog čistog uzbuđenja i udara dopamina koje gledalac doživljava.

15. Kandahar

Nakon što mediji razotkriju njegovu tajnu misiju, tajni operativac CIA-e, koji se nalazi duboko u neprijateljskom teritoriju Afganistana, mora se boriti kako bi se izvukao, uz svog afganistanskog prevodioca u pratnji, do zone izvlačenja u Kandaharu. U isto vrijeme, strane špijune i neprijateljske snage tragaju za njima. Kada čak i akcijski filmovi s Gerardom Butlerom, koji završavaju direktno na video snimci, pokušavaju priznati osjetljivu prirodu geopolitike na Bliskom istoku, to je znak da su neki američki filmaši svjesni nedavnih događaja u tom dijelu svijeta i odbacuju šovinizam ili nacionalizam američkog izuzetljanstva.

Iako Kandahar nije potpuno uspjeo, dobar je pokušaj. Treba mu neko vrijeme da se pokrene, ali vrlo je dobro montiran i snimljen kao akcijski film. Okršaji protiv helikoptera koristeći noćne naočale za vid su sekvence koje do sada nisu viđene u akcijskim filmovima i, stoga, vrlo učinkovite. Više nego Butler, sporedna glumačka postava, posebno Ali Fazal i Travis Fimmel, se ističu. Fazal je dovoljno dobar kao pakistanska verzija James Bonda da opravda vlastite izvedbe ili čak akcijski film. I Butler je vrlo suzdržan u ovom filmu, što pridodaje ozbiljnosti opasnosti i prividu autentičnosti.

14. Fist of the Condor

Film prati blizance (Marko Zaror) kako tragaju za priručnikom koji sadrži drevne tajne njihovih smrtonosnih borilačkih tehnika, koje su se prenosile kroz generacije od vremena Inka. “Fist of the Condor” osjeća se kao ljubavno pismo filmovima Shaw Brothers, s određenim dodatkom Spaghetti Westerna kao dodatak. No, najbliži analog bio bi pravi moderni prikaz David Carradine-ove TV serije Kung-Fu. Espinoza i Zaror se vraćaju tim filmovima zajedno s ostvarenjima “Golden Harvest”, s brojnim borilačkim sekvencama koje prikazuju taekwondo, kickboxing i druge aspekte borilačkih vještina.

Sam Zaror je zadivljujuć u tim sekvencama, brzina i agilnost kontrastirajući s njegovim tjelesnim tipom borca. Film uspijeva prenijeti filozofske razmišljanja kung-fua i istočne mitologije koje se očekuju od Wuxia filma iz 1960-ih, pomiješane s inkanskom mitologijom. Posvećenost izradi akcijskih sekvenci i koreografiji borbe ne može se poreći. Isto tako, treba cijeniti kinematografiju koja film ukorijenjuje i daje mu svijest o čileanskom identitetu. No, ono što je najimpresivnije jest iskrenost pripovijedanja i pristup omogućavanju uživanja u apsurdnosti pulpe.

13. Polite Society


Ria Khan, mlada borilačka umjetnica, sanja o karijeri kaskadera. Kad sazna da se starija sestra Lena udaje, smišlja ambiciozan plan s prijateljima – “spašavanje” sestre kroz hrabru pljačku na vjenčanju. Manzoorin “Polite Society” ističe se iskrenošću i toplinom. Priča o snažnim sestrinskim vezama i univerzalnim perspektivama žena dolazi do izražaja kroz indijsko-američki prizma. Izvedbe su sjajne, posebno od Priye Kansare kao Ria. Akcijske scene prikazuju Rijinu efikasnost, ali montaža bi mogla biti fluidnija. Unatoč tome, film osvaja gledatelje svojom šašavom i ljubavnom prezentacijom indijskog filma i drugih žanrova.

Koreografija akcije dočarava neku vrstu nespretnosti u borbi “rukom-na-ruku” i izražava Rijinu efikasnost. Međutim, potrebno je bolje montiranje kako bi se osiguralo da tijek akcije ne djeluje suviše mehanički. Ipak, dovoljno je šašavo i namjerava naginjati se prema svojem ljubavnom pismu indijskim filmovima i drugim žanrovskim radovima, zbog čega gledatelji ne mogu ostati ravnodušni.

12. Creed III

U najnovijem nastavku Rocky/Creed franšize, Adonis Creed (Michael B. Jordan), sada uspješan bivši bokser i vlasnik Creed Athletics, suočava se s ključnom prekretnicom u karijeri i privatnom životu. Njegov djetinji prijatelj Damian Anderson (Jonathan Majors) se vraća nakon dugog boravka u zatvoru, željan dokazivanja. To dovodi do dramatičnog obračuna u ringu između dva stara prijatelja, prijeteći da će razotkriti Adonisov pažljivo izgrađeni život.

U Creed III, publika svjedoči jednom od najstiliziranijih prikaza akcije i boksačkih set-priča u posljednjim godinama franšize. Od intenzivnih zumiranja na oči do usporenih snimaka fokusiranih na Adonisovo lice, gdje vrijeme doslovno staje pri svakom udarcu, film nudi prenapadno iskustvo koje otvoreno izražava emocije kroz fizičku izražajnost. Osim toga, jedinstveni pristup montažnim sekvencama dvoboja, gdje se cijeli spektakl prenosi u nadrealni svijet snova, dodaje dodatni sloj vizualne inovativnosti Creed III.

11. Plane

Ova je filmska priča suštinski spojena između dva uzbudljiva trilera od po 90 minuta. Prvih 30–40 minuta predstavlja preživljavanje uzbudljivog trilera, gdje je glavni izazov sletanje aviona kroz zastrašujuću oluju iznad nepoznatog područja. Nakon toga, film postaje situacija s taocima u kojoj Gerard Butler (maskota akcijskih filmova po uzoru na Liam Neesona) udružuje snage s bivšim pripadnikom Francuske Legije i trenutnim osuđenikom kojeg igra Mike Colter kako bi se zaštitili od vojne skupine. Istovremeno, Tony Goldwyn kao Scarsdale u Americi smišlja plan za izvlačenje posade aviona.

Impresivno je kako se ime filma može shvatiti kao ultimativan primjer lijenog pisanja, osim što se titularno vozilo pretvara u bitan dio same radnje filma. Butler je iznenađujuće smiren u ovoj ulozi; njegovom liku pružena je naznaka razvoja karaktera, dok Colter jednostavno klizi kroz priču s prisutnošću i “mističnim šarmom”. Fascinantno je da, iako se situacije i sukobi eskaliraju i postaju sve apsurdniji, Richetova režija nikada ne gubi svoj oštar ili kvazi-realističan dodir, omogućavajući da zadrži dozu stvarnosti i sjaja u napetim trenucima. Ovo je omaž trilerima iz osamdesetih na najbolji mogući način te jedan od boljih akcijskih filmova B-kategorije predvođen Gerardom Butlerom, s klisejima koji rade punom snagom.

10. Guardians of the Galaxy Vol. 3

U posljednjem dijelu “Čuvara galaksije” trilogije Jamesa Gunna, Peter Quill mora okupiti svoj raznoliki tim kako bi pretražili i spasili jednog od svojih članova. Kada se nenamjerno upuste u zavjeru Visokog Evolucionara, Čuvari ponovno moraju udružiti snage kako bi zaštitili univerzum. James Gunnova estetika filmskog stvaralaštva i tonalnost možda su najbliži auteurističkom pečatu koji Marvel Cinematic Universe (MCU) može pružiti, a da ne naruši vjerodostojnost univerzuma stvorenog proteklog desetljeća. Gunnove snage leže i u iskrenosti i sposobnosti da prenese iskrenu, naivnu poruku ljubavi, prijateljstva i obitelji u kombinaciji s nekim od najlakših oblika humora.

Možda je ovo završno poglavlje, ali djeluje kao Gunnovo najosobnije poglavlje fokusirano na likove, zbog čega svaki lik otkriva stvari o sebi i drugima koje djeluju duboko, a ipak neizbježno. Osjećaj neizbježnosti rijetkost je u ovim gigantskim filmskim ostvarenjima superjunaka, a to može biti najveće postignuće Gunna. Gunn također pruža spektakl CGI-ja i bitke velikih razmjera, ali ima dovoljno šarenih vizualnih čudnovatosti i osjećaja avanture koja obuhvata cijeli univerzum. Bitka protiv brojnih Ani-ljudi Visokog Evolucionara i njegovih čuvara, koristeći 360-pogled kamere koji podsjeća na Matthew Vaughn-ov “Kingsman”, uzbudljiva je, uz Gunnov esencijalni soundtrack koji dopunjava prepoznatljivu notu filma.

9. Extraction 2

“Extraction 2” prati plaćenika Tylera Rakea u novoj uzbudljivoj avanturi. Nakon preživljavanja prethodnih izazova, Rake se sada suočava s zadatkom izvlačenja obitelji iz ruku nemilosrdnog gruzijskog gangstera. Film donosi još spektakularnije akcijske scene koje, iako počinju već u prvom činu, ne gube na uzbudljivosti i dinamici. Rakeova prošlost i osobna povezanost s misijom dodatno kompliciraju radnju, a režiser Sam Hargrave uspješno održava napetost kroz jasno izražene borbe i briljantno vođene akcijske sekvence.

Uprkos adrenalinskim trenucima, “Extraction 2” ne zanemaruje karakterizaciju. Hargrave temeljito istražuje Rakeov lik, nudeći uvid u njegov put oporavka te obogaćuje priču dodatnim slojevima međuljudskih odnosa među plaćenicima. Ova nastavak ne samo da ispunjava očekivanja ljubitelja akcijskih filmova već i produbljuje svijet likova, ostavljajući prostora za daljnje razvoje u budućim nastavcima.

8. The Covenant

okom rata u Afganistanu, lokalni prevodilac (Dar Salim) rizikuje vlastiti život kako bi prenio ozlijeđenog sargentu (Jake Gyllenhaal) kroz kilometre iscrpljujućeg i opasnog terena. Zbog postupaka prevodioca, oporavljeni sargent smišlja operaciju spašavanja kako bi izvukao prevodioca i njegovu obitelj iz Afganistana kada su u opasnosti od odmazde Talibana. Guy Ritchiejeva promjena stila u režiranju uvijek izaziva zanimljive reakcije. Dok je “Gnjev čovjeka” potpuno ogoljen žanrovski film, “Savez” postaje mnogo nijansiraniji prikaz rata u Afganistanu, a da pri tome ne izdaje svoje korijene akcijskog filma.

Ritchie stvarno pokušava prodrijeti dublje u psihološku analizu trenutne geopolitičke klime. I dok mu nije potpuno uspjelo dosljedno prikazati ispraznost američkog izuzetlizma, trenuci u kojima mu to uspijeva imaju snažan utjecaj. Postoji osjećaj kinetičke kamere i oslanjanje na snimke dronom kako bi se poboljšala prikazna priroda divlje terene, što je ravnoteža Ritchiejeve vještine u akcijskim sekvencama. Ono što također pomaže “Savezu” jest predivna muzička kulisa Christophera Benestada, koja uvodi melanholičnu atmosferu žanra ratnog terora.

7. Eye for an Eye

“Slijepi hvatač noževa” Cheng, vješt unatoč svojoj nemoći, susreće Ni-Yan, proizvođača vina i vlasnika restorana koji je brutalno zlostavljan. Prvotno planirajući da se ne miješa, postupno postaje uključen u političku borbu za moć, što ga prisiljava da krene putem nasilja u potrazi za krvavom osvetom. Sa svega 74 minute, ovo je jedna od najekonomičnijih priča u suvremenom filmskom stvaralaštvu koje će gledatelju pružiti zadovoljstvo promatranja. Bitno je da uzima trop “slijepog mačevaoca i kockara”, populariziran Shintaro Katsuovim prikazivanjem Zatoichija, te uspijeva stvoriti modernu inačicu s savršeno tempiranim, gusto ispričanim zapletom evokativnim za te Zatoichi filmove.

Međutim, znatno je mračniji od tih filmova, možda i eksploatativno. Ipak, za film napravljen s minimalnim budžetom, izgleda prekrasno. Akcijska koreografija obiluje stilom i krvlju, a završna sekvencija gotovo postaje crno-bijela apstraktna scenska igra obasjana snijegom. Postoje stilizirane koreografirane borbe mačevima i sekvence borbi prsa o prsa, što doprinosi nekim jedinstvenim borbenim scenama. Također pomaže što protagonist, tumačen od strane glumca Tse Miua, ima odličnu prisutnost na ekranu, uspijevajući dozvati turobnu intenzitet slijepog mačevaoca i razlikovati se od svojeg nespretnog nadahnuća.

6. The Roundup – No Way Out 


Treći nastavak u filmskom serijalu “Grad zločina” prati detektiva Ma Seok-Do (Don Lee) kako prelazi iz postaje Guemchon u Metropolitanski istraživački tim kako bi donio pravdu u ratu između japanskog kartela droge i korumpiranih policijskih službenika Odjela za narkotike u Koreji. Svi uočljivi elementi ovih filmova su prisutni: šala između Leea i njegovog neposrednog nadređenog ili podređenog, čišćenje sobe istine, i naravno Leeovi udarci, koji udaraju jače od najveće cigle. Za razliku od drugog filma, ovaj se čini nešto smirenijim što se tiče akcijskih sekvenci. Leeova koreografija borbe više se usmjerava na njegovo boksačko umijeće.

Stoga, kada Munetaka Aokijev Ricky dođe do izražaja s katanom kao svojim oružjem, neizbježni sukob postaje beskrajno zanimljiv za gledanje. Ovaj dio također podsjeća na prvi dio jer je više usmjeren na radnju koja dokumentira rat bande oko šverca droge pod nazivom Hiper. Lee Jun-Hyuk, kao korumpirani policajac Joo Seeong-Cheol, gotovo krade film svojom intenzitetom. Postaje fantastičan suprotnjak Seok-Do, mozgalica antagonist njegovim mišićavim šakama. Naravno, zbog prirode filma, očekuje se određena količina “koppagande”, ali film se ne sramežljivo suzdržava od blagog komentiranja toga.

5. Kill Boksoon

“Kill Boksoon” prati poznatog ubicu koji istovremeno vodi dvostruki život kao samohrana majka tinejdžerke. Kako film pokušava prikazati, odgajanje samohrane kćerke daleko je teže od ubijanja meta. Režiser Byun Sung-hyun uzima koncept “poznatih ubica koji pokušavaju uskladiti normalan život s radnim obvezama”, dodaje dodatni pritisak samohranog roditeljstva, ali, što je najvažnije, uspijeva održati cijelu radnju da ne preraste u potpunu komediju.

Ravnoteža se održava dosljedno, s jednakim naporom posvećenim podzemlju ubice (ne osjećajući se reduktivno kao John Wick analoga), dok se istovremeno fokusira na Boksoonine borbe kao samohrane majke. Ona nije u mogućnosti shvatiti udaljenost između sebe i svoje tinejdžerske kćerke dok se ona bori da se uklopi u društvo. Akcijske sekvence su fantastično izvedene. Byun je vješt u dinamičnim kutovima kamere i vrlo štedljivo koristi CGI, ne gubeći taktilnost samih scena. Snalažljivo koristi trope “mapiranja svih permutacija borbenih scena u unutrašnjem svijetu” na način da vas, kao gledatelja, i dalje iznenađuje. Jeon Do-Yeon je fantastična kao opasna ubojica i istrošena majka. Njena hemija s glumicom Kim Si-A, koja igra kćerku, vrlo dobro funkcionira. “Kill Boksoon” svakako je trebao više skraćivanja u trajanju.

4. Mission Impossible: Dead Reckoning – Part One


Sedma instalacija Misije Nemoguće donosi spektakularnu akciju i napetu priču dok Ethan Hunt, predvođen svojim timom, suočava se s prijetnjom koja ugrožava svjetsku sigurnost. U usporedbi s prethodnicima, ovaj nastavak više se fokusira na špijunsku igru, prikazujući Huntovu borbu protiv novog, misterioznog neprijatelja i istražujući njegove duboke veze s prošlošću.

Film kombinira iznimne akcijske set-piece s karakternom razradom, pružajući publici dozu adrenalina uz emocionalnu povezanost s likovima. Ova instalacija ne samo da odaje počast prethodnim dijelovima franšize već i donosi nove elemente, poput pojačane špijunske intrige. Snažna kemija između Toma Cruisea i Hayley Atwell dodatno obogaćuje filmsko iskustvo, čineći “Misiju Nemoguće: Mrtvo Reckoning Prvi Dio” uzbudljivom avanturom koja ostavlja gledatelje željne više.

3. Spider-Man: Across the Spider-Verse

Nastavak animiranog hita “Spider-Man: Preko Spider-Verse,” nazvan “Kroz Spider-Verse,” prati Milesa Moralesa kao jedinog Spider-Mana u svom univerzumu. Kada se ponovno susretne sa svojom prijateljicom Gwen Stacy, biva katapultiran kroz multiverzum i susreće Spider-Društvo, skupinu alternativnih Spider-likova zaduženih za zaštitu samog postojanja multiverzuma. Film oduzima dah svojim detaljima u animaciji i susretom različitih stilova animacije koji se sjedinjuju na jedinstven način, poput bitke u muzeju između tri Spider-likova i Vulture iz renesansnog doba, koja prikazuje akciju u svojoj složenosti.

Gledano iz perspektive akcijskog filma, “Kroz Spider-Verse” oduzima dah svojim detaljima u animaciji i susretom različitih stilova animacije koji se sjedinjuju na jedinstven način. Bitka u muzeju između tri Spider-likova i Vulture iz renesansnog doba jasan je primjer kako potpuno različiti stilovi animacije mogu koegzistirati, pri čemu kaos prikazuje akciju u svojoj složenosti. Hybridni oblik animacije donosi novu dimenziju, različite aspekte i širinu pokrivenosti pri prikazu akcijskih scena, čineći lovne scene jednako uzbudljivima kao i u stvarnim filmovima.

2. Batman – The Doom That Came to Gotham

U “Batman: The Animated Series – The Cult of the Bat,” istraživač Bruce Wayne nehotice oslobađa drevno zlo tijekom svog putovanja na Arktički krug. Po povratku u Gotham nakon dva desetljeća, suočava se s nadnaravnim silama, neprijateljima i saveznicima u DC Universeu koje su promijenile Lovecraftov utjecaj. Film donosi osvježavajuću perspektivu, smještajući Batmana u 1940-e, predstavljajući poznate likove na monstruozan način, oplemenjen ljubavničkim hororom. Dok je priča na početku gusto ispričana, visoki broj nasilnih scena i mistični pristup dodaju filmu čudnovat i pulpni ton, a završetak, iako potencijalno podijeljen, održava dosljednost vizije izvornog materijala. Animacija, inspirirana Bruceom Timmom, doprinosi ukupnom dojmu filma unatoč ograničenjima proračuna.


Unatoč tome što direktne DC animirane filmove možda ne prati isti kulturni značaj kao prije desetak godina, “Batman: The Animated Series – The Cult of the Bat” pokazuje energičnost i kinetički stil koji iznenađuju gledatelje. Smještanje Batmana u 1940-e i uvođenje Lovecraftovog horora daje mu specifičan ton i definira ovu verziju Batmana na jedinstven način. Unatoč inicijalnom dojmu da je priča prenatrpana, film uspijeva održati viziju izvornog materijala zahvaljujući visokom broju nasilnih i uznemirujućih scena, te se animacija, inspirirana stilom Brucea Timma, ističe glatkoćom izvođenja i vjernošću izvornom materijalu.

1. John Wick – Chapter 4

Četvrto poglavlje filma “John Wick” počinje gotovo odmah nakon prethodnog dijela, gdje naslovni lik, John Wick, pokušava otkriti način kako pobijediti Visoki stol, dok cijena na njegovoj glavi raste. Novi vođa Visokog stola pokreće napad na Wicka i njegove saveznike, prisiljavajući ga da im se suprotstavi i istovremeno manevrira kroz promjenjive saveze. Film redatelja Stahelskija predstavlja čistu esenciju onoga što bi akcijski film trebao biti, uspješno spajajući iznimno detaljne akcijske sekvence s emocionalnim niti koje se protežu kroz prethodne filmove.

U “John Wick: Chapter 4”, Stahelski uspijeva stvoriti jedinstveno dugometražno iskustvo, oblikovano nizom spektakularnih akcijskih scena, podižući svaku pojedinu na visok nivo. Film možda zahtijeva predznanje iz prethodnih dijelova, ali kao zaključno poglavlje, donosi određeno emotivno zadovoljstvo. Kroz praktične kaskaderske vještine i impresivne kadrove, Stahelski stvara vizualno atraktivan film, postavljajući “John Wick: Chapter 4” kao remek-djelo žanra.


Recenzija.ba je neizostavna destinacija za sve ljubitelje filma, pružajući duboko proživljene recenzije, fascinantne preporuke i jedinstvene uvide u svijet sedme umjetnosti. Nastavite istraživati filmski svijet s nama, jer ovo je samo početak. Posjetite našu stranicu i otkrijte još recenzija koje će obogatiti vaše filmsko iskustvo! Ako ste u potrazi za akcijom, ne propustite našu ekskluzivnu listu Top 15 akcionih filmova u 2023. godini koja će vas držati na rubu stolice!

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *